Historie

Sedlčany- Město motorismu


,,To nejlepší, co v motokrosu máme, uvidí diváci v Sedlčanské kotlině.“ To byla jakási předpověď vynikajícího motokrosového závodníka Jaromíra Čížka. A to se také vyplnilo.

 Opravdovým dějištěm motocyklového sportu se kotlina stala v roce 1953. Po několika ročnících místních závodů se začaly pořádat závody oblastní a od roku 1958 Mistrovství ČSSR. Vítězem se stal Jaroslav Kmoch, o rok později Jaromír Čížek a v roce 1960 Miloslav Souček. V roce 1961 se Sedlčanská kotlina poprvé otevřela zahraničním závodníkům. Vítězem se stal švédský závodník Torsten Hallman. V roce 1962 zlatý věnec vyhrál Vlastimil Válek.

 V roce 1964 se třetí mezinárodní závod stal jakousi zkouškou, zda ,,kotlina bude schopná“ uspořádat světové mistrovství. Organizátoři předešlých závodů přesvědčili, že umí a světové mistrovství jim bylo svěřeno.

 V červnu 1965 desetitisíce diváků přihlížely světovému mistrovství ve třídě do 500 cm3. Zvítězil závodník NDR Paul Fridrichs, druhý byl Karel Pilař a třetí místo obsadil Josef Hřebeček – všichni na strojích ČZ. V roce 1966 bylo na kotlině Setkání mistrů – zvítězil Petr Dobrý. V této době mají Sedlčany ve světě motorismu dobré jméno. Vedle Švédska, Itálie, Rakouska, NDR, SSSR, Francie, Anglie, Luxemburska a Švýcarska je zapsáno Československo. Druhé mistrovství světa ,,pětistovek“ se jelo v roce 1967. Tentokráte zlatý věnec dostal Paul Friedrichs, stříbrný Jeffrey Vincent Smith z Anglie a zelený Roger De Coster z Belgie. Jezdec Friedrichs a Roger De Coster jezdili na strojích ČZ.

 V roce 1975 se stává Sedlčanská kotlina dějištěm jednoho z největších úspěchů motokrosového sportu u nás. Tehdy družstvo ve složení: A. Baborovský, Z. Velký, J. Churavý a M. Nováček vítězí ve slavném Motokrosu národů na motocyklech ČZ, upravených pro tento závod doslova „na koleně“. Porážejí celý svět a odvážejí si tak ze Sedlčan pohár mistrů světa. Druzí končí Belgičané, třetí družstvo Anglie.

 SMAZAT!!V roce 1986 spatřil velký počet diváků poslední velkou motokrosovou akci „Setkání mistrů světa“. Ten den si do Sedlčan přijíždějí zavzpomínat na dobu své největší slávy jezdci zvučných jmen, jako jsou: V. Válek, J. Chára, F. Höffer, Z. Polánka, K. Pilař, M. Souček, J. Kmoch, E. Krajčovič. Ze zahraničních pak: S. Lundin, J. Robert, T. Hallman, P. Friedrichs, V. Arbekov, a mnoho dalších. Při závodění pak dokazují, že jízda v terénu jim i přes svůj mnohdy pokročilý věk jde stále skvěle.

 Od roku 1987 se kotlina mění. Je útlum motocyklového sportu a začíná doba Rallycrossová.  Budována je speciální trať pro tyto závody, současně vzniká i dráha autocrossová. V 90. letech se ze „starého“ automotoklubu tvoří nové seskupení Autoklub RAC Sedlčany. Tento klub vládne Sedlčanské kotlině dodnes.

 Na kotlině se již odjelo několik desítek kvalitně obsazených rallycrossů a autocrossů. Dosavadní vrchol automobilového sportu na Sedlčanské kotlině se odehrává v roce 1999 a 2001, kdy zdejší trať hostí Mistrovství Evropy v Rallycrossu. Závody zóny střední Evropy v rallycrossu a mezinárodní mistrovství ČR v rallycrossu a autocrossu se jezdí dodnes.

 Pro svou unikátní rozlohu, kdy divák vidí celý průběh závodu, se Sedlčanská kotlina stala ve své historii svědkem mnoha dalších sportovních odvětví jako je: sidecarcross, supermoto, závody do strmého vrchu, motoball, crosscountry, speedcross. V Sedlčanech vzniká hobby trabantcross, dále se zde pořádá hobby autorallycross a Off Road Trial.V této disciplíně hostí Sedlčanská kotlina v roce 2011 dokonce Evropský šampionát.

 Kotlina patřila také sportům nemotorovým jako: cyklotrial, bicross, závody horských kol. Dokonce distanční závod, což je jezdecká disciplína, ve které koně překonávají značné vzdálenosti. V 80. letech si na kotlině našla své místo Sedlčanská pouť. Zaznělo zde i několik rockových koncertů, vystoupení kaskadérů a auto moto burz, jejíž tradice byla v roce 2011 obnovena místním Veterán klubem. Pořadatelé ze Sedlčanské kotliny pořádali sportovní podniky i mimo svůj areál. Byly to závody motokár, několik mototuristických soutěží a závodů rallye. Sečteno a podtrženo, sedlčanští pořadatelé ve své šedesáti dvou leté historii nikdy nezaháleli.

 Pevně věříme, že zářijové Setkání mistrů světa, se rovněž zařadí mezi vrcholné akce Sedlčanské kotliny a nesmazatelně se tak zapíše do její slavné historie.


 SMAZAT!!!!!